Bezprecedensowe czasy wymagają nowych bohaterów. Bohaterów takich jak Ty!

Skutki zmian klimatycznych odczuwa każdy z nas, nadchodzą jeszcze szybciej i wywołują bardziej gwałtowne skutki niż przewidywały modele.

Kiedy globalna polityka klimatyczna jest wciąż w sferze tylko dyskusji, to twoja kolej, aby się ruszyć. Kiedy tak wielu ludzi, rządów i instytucji jest ślepych na skalę kryzysu, przed którym stoimy, możesz sobie wyobrazić co nas czeka.

Kiedy słabnie wiara w szansę na rozwiązanie problemu, nasza nadzieja spoczywa w ludziach takich jak Ty.

Climathon to 24-godzinny wyścig kreatywności odbywający się równolegle w ponad 100 miastach na świecie. Podczas metropolitalnego wydarzenia uczestnicy będą szukać rozwiązań w jaki sposób, w trosce o ochronę klimatu, możemy oszczędzać energię i ciepło w domach i mieście. Na autorów najlepszego pomysłu czeka nagroda główna w wysokości 5000 zł oraz nagrody rzeczowe. W wydarzeniu może wziąć udział każdy: uczniowie i dorośli, zespoły oraz indywidualne zgłoszenia. Wiedza specjalistyczna ani umiejętności programistyczne nie są koniecznością. Szczegóły poniżej.

Wyłączenie nieużywanych ładowarek z gniazdka, gaszenie światła w pomieszczeniu, z którego nie korzystamy czy przykręcenie kaloryfera przed wietrzeniem mieszkania – to kilka sposobów na to, jak zaoszczędzić zużycie energii elektrycznej i ciepła w naszych domach. Gdy dodamy do tego np. element rywalizacji, albo monitorowania efektów, wówczas możemy dostać ciekawe rozwiązania na to, jak zachęcić większą liczbę osób np. najbliższych sąsiadów z bloku lub piętra akademika, do zmiany swoich codziennych nawyków w trosce o ochronę klimatu.

Dlatego też zagadnienia związane z efektywnością energetyczną i tym, jak racjonalnie korzystać z prądu i ciepła będą tematami drugiej edycji Metropolitalnego Climathonu.

Dla kogo jest II Metropolitalny Climathon 2021?

Zgłosić może się każdy, kto ma ukończone 15 lat: młodzież, studenci, osoby dorosłe, przedsiębiorcy, aktywiści, pracownicy organizacji pozarządowych czy urzędnicy. Jednym słowem: w Climathonie może wziąć udział każdy, kto ma pomysł związany z tematem „Energia w mieście – Metropolia efektywna energetycznie”. Organizatorzy nie szukają skomplikowanych rozwiązań wiążących się np. z powstaniem zaawansowanej aplikacji mobilnej czy instalowaniem kosztowanych urządzeń. Wygrać może nawet prosta edukacyjna koncepcja jak zachęcić siebie i osoby z najbliższego otoczenia do oszczędzania prądu i ciepła. Rejestracja na wydarzenie trwa do 26 października.

Co to jest Climathon?

To wydarzenie, które ma charakter 24-godzinnej rywalizacji, w trakcie której uczestnicy we współpracy z zaproszonymi ekspertami, wypracowują propozycje rozwiązań, służących ochronie klimatu. Podczas Climathonu szansę na wygraną ma każdy kreatywny pomysł, który zaproponuje ciekawe i nowoczesne podejście do tematów związanych ze światowymi wyzwaniami klimatycznymi, a w tym roku – oszczędnością energii i ciepła.

 

Co trzeba umieć?

Aby wziąć udział w Climathonie nie trzeba posiadać specjalistycznej wiedzy związanej z energetyką i ciepłownictwem. Wystarczy otwarty umysł i chęć tworzenia niestandardowych pomysłów. Podczas wydarzenia uczestnicy otrzymają wsparcie organizatorów oraz inspirację mentorów i ekspertów.

Co oznacza efektywność energetyczna?

To szerokie zagadnienie związane ze skutecznym wykorzystaniem i oszczędzaniem energii, na przykład ogrzewaniem budynków poprzez zużywanie mniejszej ilości prądu i ciepła. Efektywność energetyczna nie jest jednak odmawianiem sobie podstawowych wygód, takich jak ciepło w domu czy oświetlenie, tylko racjonalne i optymalne zużycie tych mediów. Efektywne zużycie energii to też podstawa bezpieczeństwa energetycznego i ograniczenia emisji gazów cieplarnianych.

Racjonalne wykorzystywanie energii oraz zmniejszanie poziomu jej zużycia sprawia, że możemy działać wydajniej, oszczędniej i stać się bardziej przyjaznymi dla środowiska i klimatu. Pomysły uczestników Climathonu dotyczyć mogą zarówno ograniczania strat ciepła, kogeneracji, izolacji, wentylacji, modernizacji oświetlenia, jak również innowacyjnych rozwiązań w sferze odnawialnych źródeł energii i wszystkich innych pomysłów wspomagających zmniejszanie zużycia energii i ciepła w mieście. Efektywność energetyczna ma też szersze zalety ekonomiczne. W makro skali to m.in. ograniczenie wyczerpywania surowców, czy zmniejszenie skali importu surowców energetycznych. Ma również przełożenie na oszczędności dla indywidualnych odbiorców, bo pozwala ograniczyć wzrost rachunków za wodę, ciepło i prąd.

Jak można się zgłosić do Climathonu?

Wystarczy wejść na stronę www.climathon.pl i znaleźć formularz rejestracyjny oraz wypełnić wszystkie pola. Informacja zwrotna powinna pojawić się do 27 października.

Jak można się zgłosić do Climathonu?

II Metropolitalny Climathon odbędzie się w formule hybrydowej. 28 października wydarzenie rozpocznie się stacjonarnie w GPP Business Park w Katowicach i ta część będzie skierowana do młodzieży powyżej 15 lat. Natomiast równolegle, 28 i 29 października, odbywać się będzie event dla dorosłych w formule online.

W jakich godzinach będzie się odbywać?

Climathon zacznie się 28 października o godz. 9:00 dla uczniów szkół średnich, a o godz. 16:00 dla uczestników pełnoletnich. Skończy się natomiast 29 października o godz. 21:00.

Nasiona zmian mogą wyrosnąć z jednego pomysłu. O to właśnie chodzi w Climathon. Climathon to miejsce dla tych, którzy chcą działać na rzecz potrzeb naszej planety.

Nadeszła pora działania

Już teraz wśród ludzi wiele się dzieje.  Panuje mobilizacja do samoorganizacji i wzięcia kryzysu klimatycznego w swoje ręce. Prawdziwa zmiana zachodzi w społecznościach obywatelskich i w miastach, możesz być częścią tej zmiany.

Do 2050 roku ponad dwie trzecie światowej populacji będzie mieszkać w miastach.

Nasze miasta muszą być stać się neutralne pod względem emisji dwutlenku węgla do 2030 r., A mieszkający w nich ludzie są potężną siłą napędową do osiągnięcia tego celu.

Miasta i ich obywatele razem tworzą globalną falę twórców zmian. Tylko połączony wysiłek może pomóc ludzkości osiągnąć cel zerowej emisji w ciągu najbliższych 20 lat.

Dzięki Climathon masz okazję pchnąć tę falę do przodu.

Akcelerator Idei: Światowa Nagroda Climathon

Najbardziej przełomowe rozwiązania zdobywają nagrody pieniężne, a autorzy pomysłów prezentują swoje propozycje podczas Światowej Gali Climathon Global Awards. To coroczne wydarzenie stanowi dla uczestników przestrzeń, gdzie mogą prezentować swoje pomysły innowacji na rzecz klimatu i spotkać innych podobnie myślących aktywistów.

Climathon to sposób, by ludzie naprawdę zaangażowali się w ewolucję swoich społeczności poprzez dialog miasto-obywatel – jest to przestrzeń dla namacalnej kreatywności, rozwiązań klimatycznych i prawdopodobnie zdrowej dawki chaosu.

W ciągu ostatnich czterech lat ruch Climathon rozrósł się z 600 do 6000 uczestników na całym świecie, a jego tempo wciąż rośnie. Teraz jest czas, aby działać.

Razem możemy zjednoczyć nasze miasta w obliczu tego globalnego wyzwania.