Climathon Poland

Climathon Bezprecedensowe czasy wymagają nowych bohaterów. Bohaterów takich jak Ty!

Skutki zmian klimatycznych odczuwa każdy z nas, nadchodzą jeszcze szybciej i wywołują bardziej gwałtowne skutki niż przewidywały to różne modele.

Teraz, bardziej niż kiedykolwiek należy wykorzystać siłę innowacji w miastach, aby wzmocnić działania na rzecz klimatu i stworzyć świat bez emisyjny w społecznościach na każdym kontynencie.

Dlatego EIT Climate-KIC powołał do życia ideę Climathonu, którą tworzy globalna społeczność twórców zmian, odgrywając aktywną rolę w swoich lokalnych ekosystemach poprzez kreatywną burzę mózgów w zakresie rozwiązań rzeczywistych wyzwań klimatycznych.

climathon

Climathon to międzynarodowy ruch organizowany przez EIT Climate-KIC , którego celem jest angażowanie miast i obywateli w działania na rzecz klimatu! Kładzie podstawy dla konkretnych projektów, start-upów zorientowanych na wpływ i długotrwałych rozmów z decydentami na temat planów i polityk miejskich.
Sercem naszej społeczności są lokalni organizatorzy Climathon, którzy napędzają ruch na całym świecie. Politycy, przedsiębiorcy, młodzież, liderzy biznesu, hakerzy, naukowcy, studenci i profesjonaliści są zaproszeni do udziału w tej podróży polegającej na współtworzeniu, generowaniu pomysłów i zaangażowaniu obywateli.
Climathon to 24-godzinny wyścig kreatywności odbywający się równolegle w ponad 140 miastach na świecie. Podczas wydarzenia uczestnicy będą szukać rozwiązań w jaki sposób, w trosce o ochronę klimatu, możemy możemy działać na rzecz wspólnego dobra i przyszłości naszej planety.

Tegoroczna globalna kampania Climathonu odbędzie się w dniach 27-28 października 2022 r.  z ekscytującą mieszanką formatów fizycznych, cyfrowych i hybrydowych.

Finał III edycji Metropolitalnego Climathonu odbędzie jest skierowany do studentów, wszystkich trybów, kierunków i uczelni wyższych w Polsce.

Jak można wziąć udział?

Misją Climathonów jest łączenie miast i obywateli na całym świecie. Możesz się zaangażować, przejmując inicjatywę i biorąc udział w Climathonie organizowanym w twoim mieście, regionie, kraju.

Współpracujemy z Organizacjami, które odpowiadają lokalnie za przeprowadzenie Climatonu, ponieważ to one wiedzą jak podnieść lokalną świadomość klimatyczną, wzmocnić lokalne ekosystemy i zainspirować do dalszych działań na rzecz klimatu.

Dołączając do lokalnego Climatonu jako uczestnik, możesz przenieść swoje pomysły na wyższy poziom.

Wreszcie możesz wesprzeć rozwój Climathon, promując wydarzenie, czy współpracując z lokalnym Organizatorem jako Partner lub Sponsor wydarzenia..

 

Bądź zmianą?

Zostań częścią naszej społeczności twórców zmian zaangażowanych w tworzenie społeczeństwa bez emisyjnego i odpornego na zmiany klimatu.

Weź udział w Climathonie?

Jesteś pełen pomysłów? Czy czujesz, że masz głos w walce ze skutkami zmian klimatycznych w Twoim mieście i społeczności? Odkryj, jak możesz dołączyć do Climatonu w pobliskim mieście i wcielać swoje pomysły w życie..

Dlaczego warto wziąć udział w Climathonie??

Jeśli jesteś otwarty na poznawanie nowych ludzi, budowanie przyjaźni, współpracę i tworzenie pomysłów, które mogą pomóc w walce ze zmianami klimatu w Twoim mieście, Climathon jest dla Ciebie.

Racjonalne wykorzystywanie energii oraz zmniejszanie poziomu jej zużycia sprawia, że możemy działać wydajniej, oszczędniej i stać się bardziej przyjaznymi dla środowiska i klimatu. Pomysły uczestników Climathonu dotyczyć mogą zarówno ograniczania strat ciepła, kogeneracji, izolacji, wentylacji, modernizacji oświetlenia, jak również innowacyjnych rozwiązań w sferze odnawialnych źródeł energii i wszystkich innych pomysłów wspomagających zmniejszanie zużycia energii i ciepła w mieście. Efektywność energetyczna ma też szersze zalety ekonomiczne. W makro skali to m.in. ograniczenie wyczerpywania surowców, czy zmniejszenie skali importu surowców energetycznych. Ma również przełożenie na oszczędności dla indywidualnych odbiorców, bo pozwala ograniczyć wzrost rachunków za wodę, ciepło i prąd.

Jak można się zgłosić do Climathonu?

Wystarczy wejść na stronę www.climathon.pl i znaleźć formularz rejestracyjny oraz wypełnić wszystkie pola. Informacja zwrotna powinna pojawić się do 23 października.

III Metropolitalny Climathon odbędzie się stacjonarnie (opcjonalnie on-line). 27 października wydarzenie rozpocznie się w Centrum Ochrony Klimatu i Środowiska Politechniki Śląskiej w Gliwicach. 

W jakich godzinach będzie się odbywać?

Climathon zacznie się 27 października o godz. 12:30 rejestracją. Skończy się natomiast 28 października o godz. 14:45.

Nasiona zmian mogą wyrosnąć z jednego pomysłu. O to właśnie chodzi w Climathon. Climathon to miejsce dla tych, którzy chcą działać na rzecz potrzeb naszej planety.

Nadeszła pora działania

Już teraz wśród ludzi wiele się dzieje.  Panuje mobilizacja do samoorganizacji i wzięcia kryzysu klimatycznego w swoje ręce. Prawdziwa zmiana zachodzi w społecznościach obywatelskich i w miastach, możesz być częścią tej zmiany.

Miasta i ich obywatele razem tworzą globalną falę twórców zmian. Tylko połączony wysiłek może pomóc ludzkości osiągnąć cel zerowej emisji w ciągu najbliższych 20 lat.

Dzięki Climathon masz okazję pchnąć tę falę do przodu.

Climathon to sposób, by ludzie naprawdę zaangażowali się w ewolucję swoich społeczności poprzez dialog miasto-obywatel – jest to przestrzeń dla namacalnej kreatywności, rozwiązań klimatycznych i prawdopodobnie zdrowej dawki chaosu.

Razem możemy zjednoczyć nasze miasta w obliczu tego globalnego wyzwania.

Jeśli potrzebujesz więcej informacji o wydarzeniu odwiedź stronę pomysłodawcy i twórcy konceptu Climathonu i przygotuj się do udziału w Metropolitalnym Climathon 2022.