Climathon Poland

Climathon '22 Gospodarka Obiegu Zamkniętego

Recykling w mieście. Metropolia Zero Waste.

„Gospodarka obiegu zamkniętego. Recykling w mieście. Metropolia zero waste.” to temat tegorocznej edycji Climathonu, wydarzenia które Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia organizuje wspólnie z Fundacją Fortis Pro Nobis. Metropolitalny Climathon to 24-godzinny wyścig pomysłów jak pogodzić potrzeby ludzi z dostępnymi zasobami środowiska oraz jak racjonalnie wykorzystywać zasoby przy jednoczesnym ograniczeniu negatywnego oddziaływania odpadów na środowisko w trosce o klimat.

Wydarzenie w tym roku adresowane jest do studentów wszystkich uczelni wyższych w Polsce.  Naszym celem jest zachęcenie do wypracowania ciekawych działań i rozwiązań, które mogłyby przyczynić się do poprawy jakości życia w lokalnych społecznościach. Stacjonarnie event odbędzie się w dniach 27-28 października w Centrum Ochrony Środowiska i Klimatu Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Dopuszczamy również możliwość udziału on-line.

Zapisy rozpoczynają się już 1 września br.

Metropolitalny Climathon 2022.
24-godzinny event na rzecz recyklingu w mieście.

Od 2015 roku w październiku miasta i mieszkańcy podejmują wspólne wyzwania, aby w ramach Climathonu współtworzyć odpowiedzi na lokalne wyzwania klimatyczne. Również w tym roku setki osób z miast na całym świecie ponownie spotkają się aby wspólnie wziąć udział w Światowej Kampanii Climathonu. Będą współpracować by budować świadomość klimatyczną, zburzyć status quo i na nowo zaproponować rozwiązania związane z tym jak produkujemy, przemieszczamy się i konsumujemy. Dlatego do globalnej sieci liderów i osób zaangażowanych w ochronę klimatu dołącza Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia oraz Fundacja Fortis Pro Nobis organizując po raz trzeci wydarzenie w ramach Climathonu. W tym roku do udziału zapraszamy studentów z całej Polski.

27 październik

Pierwsza część eventu

28 październik

Druga część eventu

godziny wydarzenia
+
ekspertów, mentorów i jurorów
+
pomysłów na minutę
+
nagród finansowych, mentoringowych i rzeczowych

Na zwycięzców czekają nagrody:

I miejsce

II miejsce

III miejsce

Dodatkowo:

Nagroda specjalna partnera IKEA

oraz:

Open Eyes Economy Summit

Sesje mentoringowe i coachingowe

Ksiązka Szymona Janiaka Start-up i Venture Capital

Upominki organizatorów i partnerów

oraz wiele innych!

Nowe pomysły na lepsze jutro

W miastach metropolii coraz wyraźniej zdajemy sobie sprawę z konsekwencji niekorzystnych zmian klimatu i coraz lepiej potrafimy podejmować z nimi wyzwania. Przed szereg różnych problemów i zagrożeń z jakimi chcemy się mierzyć, takim wyzwaniem jest recykling w mieście i gospodarka obiegu zamkniętego!

„Największą siłą Climathonu jest realna możliwość przełożenia pomysłów na konkretne działania i kolejne kroki w stronę neutralności klimatycznej. Z kolei lokalność umożliwia wypracowanie rozwiązań skrojonych pod konkretne wyzwania danego miejsca, co często ma ogromny wpływ na efekty prowadzonych działań. Właśnie dlatego, że wierzymy w skuteczność formuły Climathonu, zdecydowaliśmy się wspólnie z Metropolią GZM zorganizować kolejną Metropolitalną edycję tego popularnego na całym świecie wydarzenia.” – komentuje Marcin Korzeb Fundacja Fortis Pro Nobis.

W ostatnich latach, po pojawieniu się alarmujących informacji o zmianach klimatycznych i zagrożeniach z nimi związanych, stało się jasne, że obecny model linearny wymaga transformacji. Wspierana przez Unię Europejską idea gospodarki o obiegu zamkniętym zakłada możliwie racjonalne wykorzystywanie zasobów i ograniczanie negatywnego oddziaływania odpadów na środowisko; produkty, materiały i surowce powinny pozostawać w obiegu tak długo, jak to możliwe, przy zminimalizowaniu wytwarzania odpadów.

Problem dotyczy nas wszystkich, jest systemowy i wymaga systemowego podejścia. Wymaga nowej kreatywności i pomysłowości mieszkańców jak radzić sobie z tym wyzwaniem!

Recykling w mieście i gospodarka obiegu zamkniętego jest kluczem do ograniczenia negatywnego oddziaływania miast i ich mieszkańców na środowisko, to nie tylko zmniejszanie presji środowiskowych, zagadnienie to dotyka także zagadnień natury społecznej, a inwestując w poprawę świadomości ponownego wykorzystania surowców, można również generować przyszłe oszczędności finansowe, które można przeznaczyć na walkę o dobro naszej planety.

Jeśli nadal będziemy eksploatować zasoby w obecnym tempie, do 2050 r. będziemy potrzebować zasobów trzech planet Ziemi. Ograniczone zasoby i kwestie klimatyczne wymagają przejścia od społeczeństwa typu „take-make-dispose” („weź-wyprodukuj-wyrzuć") do neutralnej pod względem emisji dwutlenku węgla, zrównoważonej środowiskowo, wolnej od toksyn gospodarki o całkowicie zamkniętym obiegu do 2050 roku.

Według statystyk Eurostatu w 2014 roku kraje Unii Europejskiej wytworzyły na jednego mieszkańca 4,9 tony odpadów, z czego 34,7% stanowiły odpady budowlane, 28,2% odpady wydobywcze, 10,2% odpady przemysłowe i 8,3% odpady komunalne. Z raportu Głównego Urzędu Statystycznego wynika zaś, że w 2017 roku przeciętny Polak wyprodukował 303 kg odpadów komunalnych, podczas gdy 4 lata wcześniej było to 280 kg. Przy czym trzeba podkreślić, że średnia europejska wynosiła wówczas 475 kg śmieci na głowę.

co i dla kogo sprawdź agendę

Dowiedz się kiedy i gdzie odbywają się webinary Climathon 2022.

otwarty webinar

spotkanie promujące III edycję Metropolitalnego Climathonu

webinar dla uczestników

webinar dla uczestników Climathonu Design Thinking jak kreowć nowe rozwiązania dla wszystkich

nagrody dla uczestników

dla uczestników Climathonu czekają wartościowe nagrody – szczegóły wkrótce na naszym Facebooku

Metropolitalny Climathon 2022

Jeśli masz ciekawy pomysł, jeśli przyszłość naszej Planety nie jest ci obojętna, chcesz wziąć udział w pierwszym Climathonie w Metropolii nie zwlekaj – już dziś zapisz się i zostań jednym z liderów zmiany.

Jeśli potrzebujesz więcej informacji o wydarzeniu odwiedź stronę pomysłodawcy i twórcy konceptu Climathonu i przygotuj się do udziału w Metropolitalnym Climathon 2022.